wtorek, 16 kwietnia 2013

Zielony Poradnik: Rukola i oregano


          Dziś specjalnie dla moich czytelniczek i czytelników(o ile tacy są) kontynuuję moje zielone porady dotyczące ziół. I tak jak sam tytuł wskazuje będzie to rukola i oregano. A w ramach bonusa, wrzucam aktualne zdjęcia mojego balkonowego królestwa, które już na stałe przetransportowałem na balkon. Niestety wiatr zrobił psikusa i trochę potargał moje roślinki. Zapraszam do lektury!


Rukola

       Jest to roślina jednoroczna, należy do rodziny kapustowatych. Zawiera w sobie spore ilości witaminy C, w medycynie jest używana do produkcji syropów. Inna nazwa to rokietta siewna.

Uprawa

Jest to chyba jedna z najprostszych roślin do uprawy. Szybko rośnie, niekiedy jak chwast. Dorasta do 75 cm. Można hodować w doniczce. Podlewać regularnie. W pełnym słońcu szybko kwitnie, więc najlepsze miejsce dla niej to stanowisko zacienione(u mnie ma tak pól na pół). Co do ziemi, może być uniwersalna, bynajmniej ja w takiej ją hoduje i ma się wręcz bardzo dobrze. Sadzenie cały rok, jak się skończy to dosiewamy i dosiewamy...i jeszcze raz dosiewamy.

Zbiór

Praktycznie cały rok, zrywamy u nasady i na kanapki lub jako dodatek do sałatki.
  
Oregano

Inaczej Lebiodka pospolita. Roślina wieloletnia. Ma zastosowanie w kuchni, jak i w lecznictwie.

Uprawa

Roślina mało wymagająca, lubi miejsca słoneczne i zaciszne. Podłoże lekko przepuszczalne. Gatunek mrozoodporny, więc spokojnie możemy uprawiać ją na działce lub w doniczce(jak kto woli). Osiąga wysokość 30-60 cm, przy sprzyjających warunkach, może nawet osiągnąć 1 metr wysokości.

Zbiór

Zrywać należy małe gałązki świeżych liści, unikać większych i grubszych. Zbierać, jak tylko zacznie kwitnąć. Klasycznie związać i powiesić w jakimś ciepłym i suchym miejscu. Warto dodać, że suszone liście oregano mają silniejszy aromat niż świeże liście.

Zastosowanie

Oregano stosowane jest na wielu płaszczyznach: kuchnia, kosmetyka i leczenie.


Balkonowe Królestwo



Pozdrawiam a.

17 komentarzy:

  1. Pięknie doniczki na pięknym balkoniku ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiamy zioła! Oregano super pasuje do pomidorów :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przydatne informacje! :) Muszę się pochwalić, że wczoraj zasadziłam bazylię, majeranek, rukolę, pietruszkę, szczypiorek, koperek i przy okazji lawendę :P A zamówiłam jeszcze stewie, oregano i melisę :) Chciałabym też miętę, ale jeszcze nigdzie nie trafiłam na nią ;)
    Czekam na więcej porad dla początkujących! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale zaszalałaś, lepiej niż ja :P O stewia! a jak dużą paczuszkę zamówiłaś? :) Co do mięty mam ją na działce i pleni się jak chwast :P

      Usuń
  4. jak szaleć, to szaleć :-D 2 paczuszki po 200 nasion;-) zazdroszczę mięty, jest przydatna w dekoracji deserów;-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Muszę pomyśleć o miejscu w ogrodzie na oregano:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Rukola jest po prostu niesamowita! Wszystko inne stoi w miejscu (nic nie wychodzi) a rukola wyszła po 2 dniach i teraz rośnie w oczach xD

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. u mnie tak samo było :P ale spokojnie reszta też na pewno wyjdzie :)

      Usuń
  7. Dziękuję za post o rukoli :) Nie wiedziałam, że to takie proste! Wczoraj byłam na pizzy i oczywiście wzięłam z rukolą. Narzeczony mi powiedział, że jak jak mi to tak smakuje to żebym w końcu posadziła sobie w doniczce. I po tym poście myślę, że tak zrobię :) Czy nasiona są łatwo dostępne? Ile rośnie rukola?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O miło, że znów zawitałaś na mojego bloga! :)
      Proszę,zielony poradnik i pasje zawsze do usług:)
      Co do rukoli to pewnie! nie ma co czekać i siać. Tak nasiona są łatwo dostępne, praktycznie w każdym markecie są, a w ogrodniczych to już w ogóle. Do wyboru do koloru. Rukola rośnie bardzo szybko po 2-3 dniach wschodzi, po około tygodniu już ją dobrze widać, no i dalej to już z górki :) Bardzo łatwa w uprawie no i smaczna!

      Usuń
  8. super post!:) pozdrawiam i będę zaglądać:)))

    OdpowiedzUsuń
  9. nie napisałeś po ilu dniach można zerwać rukolę

    OdpowiedzUsuń
  10. Dzisiaj miałam w ręku rukolę i się ostatecznie nie zdecydowałam na zakup. Obawiałam się że będziemy ją chcieli jeść szybciej niż będzie rosła i zostanie szybko przetrzebiona niczym bazylia ;) Ale może jednak spróbuję skoro tak szybko rośnie! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj szybko szybko rośnie :) można powiedzieć, że u mnie na balkonie jest szalona rukola! :P

      Usuń
  11. A moja rokietta przetrwała zimę i to w gruncie w ogrodzie, nie wiem jak to się stało. Jesienią nie zerwaliśmy jej całej, potem zasypał ją śnieg - na wiosnę kiedy chciałam ją wykopać, zauważyłam że wypuszcza nowe gałązki. Teraz też zostawiłam, ciekawe co się z nią stanie.

    OdpowiedzUsuń