piątek, 19 kwietnia 2013

Zielony Poradnik: Lubczyk i pomidor koktajlowy


         Dziś w zielonym poradniku, przybliżam wam dwa jakże znane nam roślinki, a mianowicie lubczyk i pomidor koktajlowy.


Lubczyk

Lubczyk ogrodowy należy do rodziny selerowatych. Jest wieloletnią byliną. Inne nazwy to lubiśnik lekarski, korzeń, łakotne ziele, mleczeń. 

Uprawa
Ziemia najlepiej przepuszczalna, nie zbita. Wymaga regularnego podlewania. Osiąga od 0.5 do 1.5m. wysokości. Bylina mrozoodporna. Kwitnie czerwiec/lipiec.

Zbiór
Liście lubczyka zbiera się wiosną lub jesienią, najlepiej w 2 lub 3 roku uprawy. Najlepiej wycinać pędy o długości 20 cm. Suszyć. Trzymać w jakimś szczelnym pojemniku, ponieważ szybko wietrzeje. Oczywiście można też dodawać świeże liście np. do różnych potraw.

Zastosowanie
Klasycznie zastosowanie ma w kuchni i w lecznictwie. Lubczyk niekiedy jest nazywany afrodyzjakiem. Przyprawa bardzo aromatyczna, smakiem i zapachem przypominająca maggi.

Pomidor koktajlowy

Mniejsza i bardziej soczysta wersja normalnych pomidorów. Mają różne kolory: czerwony, pomarańczowy i żółty. A także kształty: podłużne, gruszkowate i okrągłe. Legendy głoszą, że są odporniejsze od zwykłych pomidorów.

Uprawa
Najlepsze dla pomidora jest stanowisko słoneczne. Ziemia wilgotna, żyzna. Naszą roślinę w doniczce podlewamy, tak 2 razy w tygodniu, w cieplejsze dni częściej, dlatego że ziemia szybciej się wysusza.

Zbiór
Zbiór dokonujemy od sierpnia do września.

Zastosowanie
Według mnie najlepsze są takie na surowo, nic tylko bierzemy w łapki i jemy lub po prostu wrzucamy do sałatki. Jak kto woli, jak komu pasuje.

Pozdrawiam a.

2 komentarze:

  1. Lubczyk:) Do rosołu pasuje idealnie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pomidor śliczny. A co do przedmówczyni to święta racja! Można sobie ugotować taki miłosny rosołek :)

    OdpowiedzUsuń