wtorek, 25 marca 2014

Skalniak – jak go zbudować?


Ogródek skalny najlepiej prezentuje się wtedy, kiedy każda roślina i kamień jest dobrze wyeksponowana. Dlatego też najlepiej umiejscowić go na skarpie. Można wykorzystać ukształtowanie terenu na naszej działce lub samemu usypać taki pagórek.
Ma to dwie zalety: nada to naszemu ogrodowi naturalny wygląd oraz zaoszczędzimy w ten sposób trochę pieniędzy.


Podstawa
Fundament powinien być wykonany z materiałów przepuszczających wodę i ziemie. Może to być, na przykład, gruz, żwir, drobne kamienie. Kiedy to wykonamy, wtedy staramy się usypać odpowiadający nam kształtem pagórek, używamy do tego żyznej ziemi, dzięki czemu nasze rośliny będą dobrze rosły. Po wykonaniu tych prac bierzemy się za staranne ułożenie
Kamienie
Ich dobór zależy od charakteru naszego ogrodu. Możemy użyć drobnych, długich, szerokich, wąskich. Najlepiej układać je od podstawy oddzielając w ten sposób nasz ogród od trawnika. Zalecałbym w tym celu użycie największych „okazów”, w ten sposób trawa nie będzie przedostawać się na skalniak. Wyżej możemy poukładać mniejsze otoczaki przesypane drobnym żwirem, a na szczycie najlepiej ułożyć „reprezentacyjny” kamień; wybierzmy taki o ciekawym kształcie, aby z każdej części działki wyglądał on atrakcyjnie.
Rośliny
Najważniejszą zasadą sadzenia roślin jest ta, która każe na szczycie pagórka sadzić rośliny największe, a im niżej sadzi się te mniejsze. W ten sposób zachowujemy harmonię pomiędzy nasadzeniami. Roślin dobieramy w zależności od ekspozycji, poziomu wilgoci, rodzaju gleby i ilości światła słonecznego. Na miejscach bardzo nasłonecznionych doskonale sprawdzają się pięknie kwitnące w miesiącach letnich różnego rodzaju rozchodniki i rojniki. Miejsca leżące w półcieniu możemy ozdobić, dla przykładu, kwitnącą na żółto smagliczką skalną. Skalnicę proponuję posadzić w miejscach zacienionych.

Pozdrawiam a.

5 komentarzy:

  1. O! I to jest post, na który czekałam:) Od kilku lat myślę, jak ugryźć ten temat na... balkonie?! W momencie kiedy wyobrażę sobie końcowy efekt, przychodzi otrzeźwienie i realizm, że się nie da! Mój jest od strony południowej, więc skalniaki by się sprawdziły... ale... ten rozsądek! Pozdrawiam ciepło :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W tym roku jak informowała Maja Popielarska w swoim programie skalniaki odchodzą do lamusa. Coraz mniej osób decyduje się na taki ogródek.
    Mnie osobiście skalniak przypomina pustynię tylko bez kaktusów, bo w naszym klimacie przemarzają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zgodzę się. Moje rojniki przestały na balkonie całą zimę bez żadnego okrycia i przetrwały, ba- nawet zakwitły radośnie teraz w czerwcu! :-)

      Usuń
    2. Mi osobiście podoba się skalniak i jak tylko w przyszłości będę miał kawałek pola to pewnie się zdecyduję :)

      Usuń
  3. Niezależnie od tego, czy planujesz urządzić miejsce do grillowania, czy stworzyć spokojny zakątek do czytania, https://ogrodolandia.pl/komplety-ogrodowe ma coś dla Ciebie. Zestawy ogrodowe dostępne na tej stronie są nie tylko praktyczne, ale także estetyczne.

    OdpowiedzUsuń